Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Becklin, Lynn H.

House 1973-74 (District 18A); House 1985-86 (District 19A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Anoka, Benton, Isanti, Kanabec, Mille Lacs, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/1/1932
Birth Place: Cambridge, Minnesota
Birth County: Isanti
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Cambridge
Occupation (when first elected): Retired Air Force Officer

EDUCATION

Cambridge High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota, School of Management; B.S.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Air Force (Vietnam, 1966-68; Retired as a Lieutenant Colonel); 1951 to 1971

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Betty (when first elected in 1973); Lois (when reelected in 1985)
Children: Four children (when first elected in 1973); Seven children (when reelected in 1985)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party.

Religion provided by Legislative Manual, 1973-74.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 19A
Elected: 11/6/1984
Residence: Cambridge
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Anoka, Isanti, Kanabec
Occupation: Business, Cambridge Furniture Studios
Party: Independent Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations: Human Services Division
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Natural Resources
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Local Government Affairs

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 18A
Elected: 11/7/1972
Residence: Cambridge
Term of Office: 1/2/1973 to 1/6/1975
Counties Represented: Benton, Isanti, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Retired Air Force Officer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Health and Welfare
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.