Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Schultz, Sr., Harold W.

Senate 1951-62 (District 37)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/4/1917
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 6/30/2003
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Claims Office, Hartford Insurance Company/Attorney, Private Practice; Hoffman, Donohue, Graff, Schultz and Springer Law Firm/Former Claims Agent, Great Northern Railroad

EDUCATION

Johnson High School, St. Paul; Secondary; Graduate, 1935
College of St. Thomas; Bachelors Degree; Social Sciences, 1939
St. Paul College of Law; Law Degree; 1948; Admitted to the Bar in Summer, 1948

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (World War II, Served Overseas, France and England, D-Day Omaha Beach Landing, Communications Officer, Lieutenant Junior Grade); 06/1942 to 1945
Judge: Ramsey County District Court, Minnesota (Judge, Appointed by Governor Karl Rolvaag; Chief Judge, Four Years in the Early 1980s); 05/1963 to 12/31/1987 [Appointed]
Judge: Minnesota Court of Appeals (Special Appointment, Part-Time); 1987 to 2001 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Antoinette "Toni" Novak (married in 1940)
Children: Ten children: Harold "Hap" Jr. (Workers Compensation Judge), Larry (Ramsey County Prosecutor), and Tom (sons); Ann (died as an infant, before he served), Teresa (Ramsey County District Court Judge), Susan, Peggy, Jean, Mary Ellen, and Toni (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Polish ancestry.

He served "as minority leader for the Democratic-Farmer-Labor Party." ("Harold Schultz, 85 - was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4)

"Sen. Schultz has been a leader of the Liberal minority in the Senate..." ("Sen. Schultz Files for Reelection." St. Paul Dispatch, July 2, 1958)

He died from complications related to congestive heart failure at the Marian Center in St. Paul, Minnesota. His funeral was held on July 3, 2003 at St. Casimir Catholic Church in St. Paul, Minnesota. He was buried in Fort Snelling National Cemetery in Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 4389

SESSIONS SERVED

62nd Legislative Session (1961-1962) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/4/1958
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/6/1959 to 1/7/1963
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney, Private Practice; Graff, Schultz and Springer Law Firm
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He served "as minority leader for the Democratic-Farmer-Labor Party." ("Harold Schultz, 85 - was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4)
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Commerce
  • Finance
  • Judiciary
  • Liquor Control
Leadership Position: Minority Leader

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/4/1958
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/6/1959 to 1/7/1963
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney, Private Practice; Graff, Schultz and Springer Law Firm
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He served "as minority leader for the Democratic-Farmer-Labor Party." ("Harold Schultz, 85 - was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4); "Sen. Schultz has been a leader of the Liberal minority in the Senate..." ("Sen. Schultz Files for Reelection." St. Paul Dispatch, July 2, 1958)
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Commerce
  • Finance
  • Judiciary
  • Liquor Control
Leadership Position: Minority Leader

60th Legislative Session (1957-1958) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/2/1954
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney, Private Practice; Hoffman, Donohue, Graff, Schultz and Springer Law Firm
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He served "as minority leader for the Democratic-Farmer-Labor Party." ("Harold Schultz, 85 - was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4); "Sen. Schultz has been a leader of the Liberal minority in the Senate..." ("Sen. Schultz Files for Reelection." St. Paul Dispatch, July 2, 1958)
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Finance
  • Insurance
  • Judiciary
  • Labor
  • Liquor Control
  • Public Institutions and Buildings
  • Workmens Compensation and Unemployment Insurance
Leadership Position: Minority Leader

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/2/1954
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney, Private Practice; Hoffman, Donohue, Graff, Schultz and Springer Law Firm
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He served "as minority leader for the Democratic-Farmer-Labor Party." ("Harold Schultz, 85 - was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4)
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Finance
  • Insurance
  • Judiciary
  • Labor
  • Liquor Control
  • Public Institutions and Buildings
  • Workmens Compensation and Unemployment Insurance
Leadership Position: Minority Leader

58th Legislative Session (1953-1954) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/7/1950
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney, Private Practice; Hoffman, Donohue, Graff, Schultz and Springer Law Firm
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Insurance
  • Judiciary
  • Markets and Marketing
  • Military Affairs
  • Public Institutions and Buildings
  • Reapportionment

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/7/1950
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Claims Office, Hartford Insurance Company/Attorney, Private Practice; Hoffman, Donohue, Graff, Schultz and Springer Law Firm/Former Claims Agent, Great Northern Railroad
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Insurance
  • Judiciary
  • Markets and Marketing
  • Military Affairs
  • Public Institutions and Buildings
  • Reapportionment
Articles & Books About
"Harold Schultz, 85, Was District Judge." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B4.

"Schultz, Harold W. (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, July 1, 2003, p. B5.

Zavoral, Nolan. "Harold Schultz, 85, Ex-State Senator and Ramsey Judge (Obituary)." Star Tribune, July 1, 2003.

Rybin, Virginia. "A Father Figure Leaves the Bench." St. Paul Pioneer Press, December 27, 1987.

Wangstad, Wayne. "Tax Decision Could Cost $170 Million." St. Paul Pioneer Press Disptach, May 22, 1987, p. 1A, 4A.

Boxmeyer, Don. "Packaging Law Decision Hailed." St. Paul Pioneer Press, December 31, 1976.

Wilson, Betty. "'For Men Only' Cafe Yields to DFL Women." Minneapolis Star, January 21, 1975.

Neumeier, Fred. "Sen. Schultz Files for Reelection." St. Paul Dispatch, July 2, 1958.