Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Huebner, Fred H.

House 1957-60 (District 48)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Stevens

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/18/1893
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Donnelly
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Rensville, Minnesota (Township Clerk); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: One child: (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a Director of Morris Coop Oil and Donnely Coop Creamery.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1959-60.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: House
District: 48
Elected: 11/4/1958
Residence: Donnelly
Term of Office: 1/6/1959 to 1/2/1961
Counties Represented: Stevens
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Claims
  • Engrossment and Enrollment
  • Game and Fish
  • State and County Fairs
  • Temperance and Liquor Control
  • Veterans and Military Affairs

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 48
Elected: 11/6/1956
Residence: Donnelly
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Stevens
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Engrossment and Enrollment
  • Game and Fish
  • State and County Fairs
  • Taxes
  • Temperance and Liquor Control
  • Veterans and Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.