Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Karvonen, George W.

House 1959-62 (District 50)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Otter Tail

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1913
Birth Place: Newton Township, Minnesota
Birth County: Otter Tail
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Deer Creek
Occupation (when first elected): Superintendent of Schools; Deer Creek, Minnesota

EDUCATION

Cook High School; Secondary; Graduate
St. Cloud State Teachers College; B.E.; 1936
North Dakota State University; M.S.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Hardwick, Minnesota (Superintendent of Schools); 19?? to 19??
School Board/Administration: Holt, Minnesota (Superintendent of Schools); 19?? to 19??
School Board/Administration: Deer Creek, Minnesota (Superintendent of Schools); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Eunice Johnson
Children: Three children: Duane and David (sons); DeEtta (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

62nd Legislative Session (1961-1962)

  Session Details
Body: House
District: 50
Elected: 11/8/1960
Residence: Deer Creek
Term of Office: 1/3/1961 to 1/7/1963
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Superintendent of Schools; Holt, Hardwick, and Deer Creek, Minnesota
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Commercial Transportation and Communications
  • Education
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Insurance

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: House
District: 50
Elected: 11/4/1958
Residence: Deer Creek
Term of Office: 1/6/1959 to 1/2/1961
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Superintendent of Schools; Deer Creek, Minnesota
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Commercial Transportation and Communications
  • Education
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Insurance
No other information has been entered for this legislator.