Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Cummiskey, David R. "Dave"

House 1973-74 (District 29A); House 1977-78 (District 29A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus

Counties Served:  Blue Earth, Nicollet

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/14/1949
Birth Place: Mankato, Minnesota
Birth County: Blue Earth
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Dave
City of Residence (when first elected): Mankato
Occupation (when first elected): Mankato City Council Member

EDUCATION

Mankato State College; B.S.; Political Science

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Mankato, Minnesota (City Council); 1971 to 19?? [Elected]
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Administrative Aide to Speaker of the House, Representative Martin Sabo); 1975 to 1976

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Joyce (when first elected); Single (first listed in 1977)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor Party.

He ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor party endorsed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1974 election. His opponent, Ronald G. Evans, defeated him by 74 votes so an automatic recount occurred. The recount confirmed that Ronald G. Evans had won by 83 votes.

Total Days Served: 1464

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 29A
Elected: 11/2/1976
Residence: Mankato
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Blue Earth, Nicollet
Occupation: Real Estate Salesman; Atwood, Smith Realtors, Mankato
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Governmental Operations
  • Higher Education

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 29A
Elected: 11/7/1972
Residence: Mankato
Term of Office: 1/2/1973 to 1/6/1975
Counties Represented: Blue Earth, Nicollet
Occupation: Mankato City Council Member
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • City Government
  • Governmental Operations
  • Higher Education
  • Metropolitan and Urban Affairs
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.