Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Brandl, John E.

House 1977-78 (District 61A); House 1981-82 (District 61A); House 1983-86 (District 62B); Senate 1987-90 (District 62)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/19/1937
Birth Place: Saint Cloud, Minnesota
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 8/18/2008
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Economist/Professor, University of Minnesota

EDUCATION

St. Cloud Cathedral High School; Secondary; Graduate, 1955
St. John's University, Collegeville, Minnesota; B.A.; Economics, 1959
Harvard University; M.A.; Economics
Harvard University; Ph.D.; Economics, 1963

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Governor's Advisory Committee on Management and Personnel Development; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Governor's Council of Economic Advisors; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota State Planning Advisory Committee; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Metropolitan Council Advisory Committee on CATV, Minnesota; 19?? to 19??
U.S. Executive Branch: United States Economic Development Administration; 19?? to 19??
U.S. Executive Branch: United States Office of Economic Opportunity; 19?? to 19??
Military: United States Army Reserve (1st Lieutenant, Joint Service Commendation Medal Recipient); 19?? to 19??
U.S. Executive Branch: United States Office of the Secretary of Defense (Systems Analyst); 1963 to 1965
U.S. Executive Branch: United States Department of Health, Education and Welfare (Deputy Assistant Secretary); 1968 to 1969
State Board/Commission/Council: Minnesota Commission on Reform and Efficiency (CORE); 07/29/1991 to 1994 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Rochelle "Shelly" Jankovich Brandl
Children: Three children: Christopher (son); Mary Katherine "Kate" and Amy (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: taxes, economic growth, education, human services.

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 1978 election.

He served as Dean of the Hubert H. Humphrey Institute at the University of Minnesota from 1997-2002.

He was a member of St. Joan of Arc's Parish in Minneapolis, Minnesota.

He died of gastric cancer at his son's home in Minnetrista, Minnesota. His funeral was held at the Basilica of St. Mary in Minneapolis, Minnesota. He was buried in St. John's Cemetery in Collegeville, Minnesota.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1977-78.

Total Days Served: 4383

SESSIONS SERVED

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 62
Elected: 11/4/1986
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Professor, University of Minnesota, Humphrey Institute
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Agriculture and Rural Development: Agricultural Credit
  • Agriculture and Rural Development: Agriculture Resources
  • Governmental Operations
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health and Health Financing (Chair)
  • Health and Human Services: Welfare Reform
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax Division
  • Taxes and Tax Laws: Sales Tax Division

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 62
Elected: 11/4/1986
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Professor, Public Affairs; University of Minnesota, Humphrey Institute
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Credit
  • Agriculture: Agriculture Resources
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health and Health Financing (Chair)
  • Health and Human Services: Welfare Reform Division
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy: Alternative Energy
  • Public Utilities and Energy: Deregulated Industries (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax
  • Taxes and Tax Laws: Sales Tax

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 62B
Elected: 11/6/1984
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Professor, University of Minnesota, Humphrey Institute
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Rural Economy
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Social Services
  • Rules and Legislative Administration: Select Committee on the Staten Case
  • Taxes

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 62B
Elected: 11/2/1982
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Professor, University of Minnesota, Humphrey Institute
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Education: Education Finance Division
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services
  • Rules and Legislative Administration
  • Rules and Legislative Administration: Election Recounts (Chair)
  • Taxes
  • Taxes: Economic Development Division
Leadership Position: Assistant Majority Leader

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 61A
Elected: 11/4/1980
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Economist/Professor, University of Minnesota, Humphrey Institute
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Governmental Structures (Chair)
  • Local and Urban Affairs: Local Government Financing
  • Taxes
  • Taxes: Revenue Division
  • Transportation
  • Transportation: Safety

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 61A
Elected: 11/2/1976
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Economist/Professor, University of Minnesota
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Health and Welfare
  • Local and Urban Affairs
Ran in next election? Yes. Defeated in general election
Articles & Books By
Brandl, John. "What Works: Stronger Policies for Public Services in Minnesota." Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs, University of Minnesota, 2005.

Brandl, John E. "Money and Good Intentions are Not Enough, or, Why a Liberal Democrat Thinks States Need Both Competition and Community." Washington, D.C.: Brookings Institution Press, 1998.

Brandl, John E. and Vin Weber. "An Agenda for Reform: Competition, Community, Concentration. A Report by John Brandl and Vin Weber to Governor Arne H. Carlson." 1995.

Brandl, John. "Toward a Fiscal Agenda for Minnesota." Minnesota: J. Brandl, 1982.

Brandl, John and Arthur Naftalin. "The Twin Cities Regional Strategy." St. Paul: Metropolitan Council of the Twin Cities Area, 1980.

Brandl, John E. "Experimental Schools." Minneapolis, Minn.: School of Public Affairs, University of Minnesota, 1969.

Brandl, John E. and Donald P. Diddams. "Property Tax Rebates in Minnesota." Boston, Mass.: Intercollegiate Case Clearing House, 197?.


Articles & Books About
"Brandl, John (Obituary)." Star Tribune, August 24, 2008, p.B8.

"Brandl's Career Blend Enriched Minnesota (Editorial)." StarTribune, August 20, 2008, p. A14.

Cohen, Ben. "John Brandl, Policymaker, Public Servant (Obituary)." StarTribune, August 20, 2008, p. B6.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.